למה לאמץ ולא לקנות חיית מחמד?

תוכן עניינים

יותר ויותר משפחות בעשרים שנים האחרונות מחליטות לצרף חדש למשפחה. ישנן הרבה סיבות לכך שמשפחה מחליטה להביא חיית מחמד הביתה, בין אם זה חברה, יופי, קישוט, או הצלה של בעל חיים.

אז איך זה שכל המכלאות בישראל מלאות בבעלי חיים? והאם קנייה של בעל חיים תורמת לזה.

לא רק קישוט.

הרבה סוגי כלבים התפתחו למטרה אחת, יופי. בין אם זה הפורמניין או הפקינז, סוגי כלבים אלו היו אצל בני אצולה וגודלו על מנת להראות יוקרה.

היום, אין יותר בני אצולה, ואין יותר מלוכות (לפחות לא בישראל) ובכל זאת אנשים רבים בוחרים לאמץ כלב (בעיקר) אך ורק כי הוא יפה, קטן, ומבחינתם נוח. בהרבה מקרים משפחות אלו יינטשו את הכלב כשיגיע לזקנה.

בין אם זה כלב או חתול, מדובר בחיים. כאשר אתם בוחרים לצרף חיה למשפחה אתם נותנים לה תקווה שהיא במקום בטוח שלא יפגע בה.

מאיפה מגיעים הכלבים והחתולים שאנחנו קונים?

כלב או חתול למכירה הם בדרך כלל גזעיים. על מנת לשמור אותם גזעיים, פועלות בישראל חוות הרבייה בה מרבים גזעים ומוכרים אותם באלפי שקלים.

בחוות אלו משאירים נקבות וזכרים מאותו גזע וכופים עליהם להתרבות. דבר זה יוצר לרוב בעיות פיזיולוגיות קשות על הנקבה, שגורמות לה למוות מוקדם לרוב. הכלבים והחתולים נמצאים בתנאים קשים וחיים בדרך כלל בכלוב קטן ללא מגע אנושי.

ישנן משפחות שמרבות בבית שלהן ומוכרות את הגורים. במקרים כאלו הכלבים והחתולים חיים בתנאים טובים יותר והמשפחה מאפשרת לזכר ולנקבה להתרבות באופן טבעי.

במקרים מסוימים חתולים וכלבים אלו מוברחים לישראל מחוץ לארץ, והרבה מתים בדרך.

להציל חיים
להציל חיים

מה קורה לחיות במכלאה? ואיך הן מגיעות לשם?

כיום, חיה שמגיעה למכלאה תומת אם לא תאומץ עד שנה מיום הכניסה שלה. הדבר נעשה על מנת לפנות מקום לכלבים אחרים. נדיר למצוא חתולים במכלאות כיוון שאם חתול ננטש, הוא בדרך כלל יעבור לרחוב.

המכלאות היום מלאות בכלבי שננטשו, גורים שלא נמכרו, כלבים זקנים שהמשפחה החליטה לא להישאר איתם עד מותם, או כלבי רחוב. חשוב לומר שאין בישראל הרבה כלבי רחוב, ככה שאם תראו כלב בשכונה שלכם, יש סיכוי גדול שהוא ברח או ננטש.

המכלאה תנסה ליצור קשר עם הבעלים אם הכלב נמצא איפשהו. אם הבעלים לא מוכנים לקחת את הכלב, הוא יישאר במכלאה, והרבה פעמים יומת פחות משלושה חודשים משהגיע למכלאה.

לפי האגודה הבריטית לחיות מחמד, על כל כלב שאתם קונים, שלושה כלבים לפחות יומתו במכלאה.

אובססיה לגזע

להרבה אנשים חשוב שהכלב שלהם יהיה גזעי, ולא יסכימו לקחת כלב שהוא לא בגזע שהם רוצים. זוהי חשיבה שגויה כיוון שהיא סוגרת לכל כך הרבה כלבים וחתולים נפלאים שישמחו להיות חברים שלכם. למען האמת, כלבים גזעיים הם חשופים ליותר מחלות ולעיתים קרובות יחיו פחות שנים מכלבים מעורבים.

מה קורה אם מאמצים חתול?

אם החלטתם לאמץ חתול, הצלחתם להציל אותו מחיים ברחוב בו הוא חשוף לסכנות, למחלות, לפציעות, לקור, לרעב, ולמוות. חתול היא חיה נוחה כיוון שהיא עצמאית ורגועה. הרבה אנשים רואים אותה בתור חיה קרה, אבל למעשה החתול היא חיה שנהנית מאוד מחברתנו וזקוקה לו. בניגוד לכלב, היא פחות תלויה בנו, אך זה לא אומר שהוא לא ישמח להצטרף לבית חם.

מה קורה אם מאמצים כלב?

אם בחרתם לאמץ כלב, הצלתם אותו ממוות קרוב. הרבה כלבים מגיעים למכלאות ולעמותות לאחר התעללות, וזקוקים למשפחה חדשה שתעזור לו לבנות את האמון מחדש בבני אדם. אם תצילו כלב, ותאמצו אותו, תוכלו להציל חיים, ולצרף נפש טהורה לבית שלכם. תוכלו לבדוק ולקרוא על אימוץ כלבים לחתולים בלא מעט אתרי חיות מחמד ברחבי הרשת.

אבל אם אני לא קונה, הם גם ימותו

כדי שהמכלאות יתרוקנו, ופחות כלבים וחתולים ימותו, צריך לאמץ. כל קנייה של כלב מעודדת תעשייה של ניצול ומציאות בה צריך להרוג כלבים על מנת שיהיה מספיק מקום במכלאות. למעשה, חלק גדול של חנויות חיות מעודד לאמץ ולא לקנות.

שכנעתם אותי, אני רוצה לאמץ! מה עכשיו?

יש בארץ מגוון עמותות שישמחו להכיר לכם חבר חדש! בנוסף, אנו ממליצים לבקר באתר אימוץ כלבים יד4, אתר שמוקדש כולו לאימוץ. באתר, תוכלו למצוא אלפי כלבים וחתולים שמחפשים בית, ותוכלו לקבל את כל המידע שאתם זקוקים לו על מנת לאמץ. בעמותת "צער בעלי חיים" תוכלו להגיע ולפגוש כלבים וחתולים לפני האימוץ העמותה גם מספקת סל אימוץ וטיפולים רפואיים מסובסדים.

לסיכום, אימוץ כלבים או אימוץ חתולים משמעותה הצלת חייה. אם אתם מחפשים קישוט לבית, אנו ממליצים לקנות רהיט, ולא לחפש כלב או חתול למכירה.

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות אחרונות באתר
מאמרים נוספים שאולי תאהבו